Złoto jako inwestycja długoterminowa

Złoto jest postrzegane jako jedna z najpewniejszych lokat kapitału. Zainteresowanie inwestorów tym kruszcem stale jest bardzo duże, a szczególnie w czasach kryzysu. Również banki centralne wielu państw chętnie skupują złoto z myślą o ciężkich czasach, które mogą nadejść w przyszłości. Czy jednak warto ulokować swoje pieniądze w ten sposób, jeśli ktoś jest niewielkim inwestorem? Czy długoterminowa inwestycja w złoto to dobry pomysł?

Dlaczego warto zainwestować w złoto?

Zdecydowana większość inwestorów postrzega złoto jako jedną z najbezpieczniejszych form lokowania swoich pieniędzy. Ich zdaniem, kruszec ten odporny jest na wszelkie spekulacje oraz kryzysy ekonomiczne i polityczne na świecie. Poglądy te potwierdzają notowania sprzed lat. Okazuje się bowiem, że w długim okresie kurs złota znacząco rośnie, przynosząc tym samym zysk inwestorom.

Co ważne, złoto jest odporne na inflację. Oznacza to, że nikt nie może go dodrukować, aby było go więcej w obiegu. Kruszec ten nie boi się także lawinowych spadków na światowych giełdach . Co więcej, w każdym miejscu na świecie jest ono walutą powszechnie akceptowalną. Stąd też nigdy nie ma trudności z jego spieniężeniem.

Należy również wziąć pod uwagę, że złoto jest kruszcem, który występuje w przyrodzie. Jego złoża nie są odnawialne, a więc można mieć pewność, że z tego względu jego cena będzie systematycznie rosła.

 

Długoterminowa inwestycja w złoto – czy warto?

Ulokowanie swoich pieniędzy w złocie należy dobrze przemyśleć. Otóż jego ceny, podobnie zresztą jak innych kruszców, podlegając wahaniom. Najlepiej jest więc rozpocząć inwestowanie, kiedy cena jest relatywnie niska. Dobrym pomysłem jest także systematyczne lokowanie niewielkich kwot w złoto.

Z racji wahań nie należy przejmować się chwilowym spadkiem kursu. Złoto znacząco zyskuje na wartości w dłuższej perspektywie, dlatego też traktowanie go jako inwestycję długoterminową, to bardzo dobry pomysł. Tego rodzaju inwestycja jest więc doskonałym sposobem na zabezpieczenie swojego kapitału, zwłaszcza w niepewnych czasach.

Wykresy kursu złota jednoznacznie wskazują, iż cena tego kruszcu na przestrzeni ostatnich 8 lat wzrosła niemalże o połowę. To najlepsza rekomendacja dla tej formy inwestycji.

Złoto zawsze stanowiło przedmiot pożądania wielu ludzi na całym świecie. Najlepiej świadczy o tym słynna gorączka złota, która ogarnęła niegdyś Stany Zjednoczone. Obecnie kruszec ten stanowi doskonały sposób lokowania kapitału. Warto jednak traktować tego rodzaju inwestycję jako długoterminową.

Autor

  • Pracuje jako doradczyni i konsultantka. Skupia się na rozwiązywaniu trudnych zagadnień biznesowych. W wolnym czasie jeździ rowerem oraz konno.

2 thoughts on “Złoto jako inwestycja długoterminowa

  1. W obecnych czasach złoto jest doskonała inwestycją kapitału, jego ceny ciągle rosą w górę.

Comments are closed.