Zakup odpowiedniego domu – na co zwrócić uwagę?

Zakup własnego domu to marzenie wielu osób, jednak często nie do końca wiemy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Jaki powinien być odpowiedni dom i co powinno nas skłonić do zakupu tej, a nie innej nieruchomości?

Lokalizacja i infrastruktura

Dom musi być właściwie zlokalizowany – najlepiej, gdy znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta bądź przeciwnie, jednak wtedy okolica powinna być odpowiednio skomunikowana z centrum. Dodatkowo działka powinna posiadać pełne uzbrojenie tak, aby nie musieć dodatkowo na przykład doprowadzać wody, co generuje wysokie koszty. Okolice domu powinny być przyjazne rodzinie nawet, gdy dom kupują single – jest to zwykle inwestycja na całe życie, zatem w przypadku posiadania dzieci na pierwszy plan wychodzą takie kwestie , jak bliskość przedszkola, szkoły, przychodni czy sklepów spożywczych. Dom wolno stojący powinien posiadać garaż z minimum jednym miejscem parkingowym, natomiast w szeregowcach powinno być zabezpieczone miejsce do parkowania dla poszczególnych domów.

Koszty zakupu

Każdy dom podlega zwykle indywidualnej wycenie, na którą składa się wiele czynników. Ważne jest jednak to, aby nie przepłacić przy zakupie domu. Obecnie ceny na rynku nieruchomości są bardzo wysokie, a każdy dodatkowy element domu, taki jak na przykład balkon, znacznie podnosi jego cenę. Wyżej wyceniane są także domy dobrze zlokalizowane. Bez względu na to, na jaki dom finalnie się zdecydujemy, warto porównać ceny podobnych nieruchomości w rejonie. Może okazać się, że nasza wybrana nieruchomość ma znacznie zawyżoną cenę, przez którą możemy wiele stracić dokonując transakcji. Ceny na rynku nieruchomości wtórnych zwykle podlegają negocjacji, czego nie można powiedzieć o rynku pierwotnym. Jeżeli znacznie zawyżonej ceny nie można w żaden sposób zbić, nie pozostaje nic innego, jak poszukać nowego domu. Dodatkowo domy z rynku wtórnego nie powinny być w stanie wskazującym na konieczność przeprowadzenia znacznego remontu, gdyż może to generować duże, wcześniej nieznane koszty.

Autor

  • Pracuje jako doradczyni i konsultantka. Skupia się na rozwiązywaniu trudnych zagadnień biznesowych. W wolnym czasie jeździ rowerem oraz konno.

2 thoughts on “Zakup odpowiedniego domu – na co zwrócić uwagę?

  1. Szukamy domu już od roku, w naszej okolicy ciężko jest znaleźć coś sensownego w dobrej cenie. Zazwyczaj jak dom nam się podoba to cena zabija, a jak cena jest dobra to dom rudera. Już tracę nadzieję, że uda się nam kupić coś sensownego.

  2. Trudno jest trafić coś sensownego, nie wymagającego remontu. Najlepiej jak sprzedający może nam pokazać zdjęcia z budowy, abyśmy mogli zobaczyć m.in. jak zabezpieczył fundamenty, aby później nie mieć ogromnych kosztów związanych z ich osuszaniem.

Comments are closed.