Wykończenie paneli – jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Panele to wciąż najchętniej wybierane rozwiązanie podłogowe. Zapewne dzieje się tak przez ogromny wybór jakim dysponują sklepy budowlano -wykończeniowe oraz przystępną cenę. Bogaty wachlarz dostępnych kolorów i materiałów, z jakich wykonane są panele setek producentów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Panele to niewątpliwie wyjście dla wielbicieli drewnianego, ciepłego wykończenia. Są tańszą alternatywą dla osób, których nie stać na drogie parkiety, czy wysokiej klasy deski podłogowe. Efekt ostateczny niejednokrotnie nie odbiega niczym od rozwiązań podłogowych z wyższej półki.

Wykończeniowe niuanse, czyli do czego dopasować listwy przypodłogowe

Panele panelami, ale duży wpływ na końcowy efekt mają listwy przypodłogowe. Spełniają one wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim świetnie maskują miejsca docinek powstałe w trakcie montażu. Chronią dół ścian przed zabrudzeniami, a także mogą posłużyć za skrytkę na kable, które poprowadzone pod listwą będą pozostaną niewidoczne i odpowiednio zabezpieczone.

Biorąc pod uwagę aspekt wizualny wybór listew przypodłogowych możemy uzależnić od kilku następujących kryteriów:

1. Listwy przypodłogowe dopasowane stricte do paneli. Wybierając panele z danego gatunku dobieramy listwy w tym samym kolorze. Bezpieczeństwo tego wariantu często wygrywa i decydujemy się na to właśnie rozwiązanie. Jednolita kolorystyka jest korzystna dla pomieszczenia, gdyż optycznie je powiększa. Dodatkowo, gdy wybierzemy listwę nieco wyższą od standardowych wymiarów efekt większej przestrzeni będzie jeszcze większy.

2. Listwy w kolorze ścian. Można powiedzieć, że taka decyzja jest charakterystyczna dla osób lubiących prostotę i nieskomplikowane rozwiązania. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami wielogodzinnych wycieczek sklepowych to opcja dla nas. Porównywanie tonacji kolorystycznych zostawmy miłośnikom domowych remontów, dla których urządzanie wnętrz to czysta przyjemność. W zestawianiu listew ze ścianami możemy podejść do tematu na dwa sposoby. Podczas malowania ścian pomalować tą samą farbą również listwy lub zdobyć je w tym samym odcieniu. Czasem nie uda znaleźć się takiej samej barwy, ale wówczas, jeżeli nie zależy nam na perfekcji, możemy zakupić listwy w kolorze różniącym się o ton lub kilka.

3. Listwy w kolorze drzwi. Taki wariant jest dobry, gdy chcemy dodać naszej podłodze odrobinę kontrastu. Padła decyzja o panelach w kolorze dębu, ale drzwi w domu są w odcieniach szarości.? Możemy dopasować listwy właśnie do drzwi . Z jednej strony osiągniemy zamierzony kontrast, a z drugiej zachowując wcześniej użyty w pomieszczeniu kolor zyskamy harmonijny efekt końcowy.

4. Listwa jako kontrast z pozostałymi elementami wnętrza. To najbardziej niestandardowe rozwiązanie, dla osób, które lubią trochę poeksperymentować podczas urządzania idealnego dla siebie wystroju. W takim wypadku z pomocą przychodzą listwy aluminiowe i metalowe, które są ozdobą samą w sobie. Podobnie jest w przypadku modnych ostatnio listew białych. Wpasują się idealnie w każde pomieszczenie, bez względu na zastosowany w nim styl.

Jak widać wybór listew przypodłogowych jest kwestią do przemyślenia, uzależnioną od preferowanego przez nas stylu. Jednak mając obecnie do czynienia z tak bogatym asortymentem pole manewru jest praktycznie nieskończone. Każdy, bez przeszkód wybierze coś co będzie idealnie pasowało do jego indywidualnej wizji.

Autor

  • Pracuje jako doradczyni i konsultantka. Skupia się na rozwiązywaniu trudnych zagadnień biznesowych. W wolnym czasie jeździ rowerem oraz konno.

2 thoughts on “Wykończenie paneli – jakie listwy przypodłogowe wybrać?

  1. Listy przypodłogowe wzdłuż schodów z oświetleniem led bardzo mi się podobają, zamierzam sama takie zastosować jak przeprowadzę remont w domu.

  2. Obecnie na rynku jest mnóstwo listew w różnych wzorach i kolorach, można je dobrać do różnych styli, albo przemalować dowolną farbą.

Comments are closed.