Ruszające się zęby – przyczyny

Twoje usta (podobnie jak reszta ciała) ciągle się zmieniają, a część tej zmiany dotyczy zębów. Może się to wydawać zaskakujące, zwłaszcza gdy po raz pierwszy zauważysz, że jeden lub więcej zębów nie jest tam, gdzie kiedyś!

Zrozumienie, co dzieje się w twoich ustach (i twarzy) przez lata, pomoże ci wiedzieć, czego się spodziewać i co z tym zrobić.

Zęby mądrości (trzecie zęby trzonowe) są ostatnimi zębami, które rosną i często ulegają wpływowi z powodu niewystarczającej przestrzeni. Wiele osób (w tym stomatologów) do dziś błędnie uważa, że nacisk z trzecich zębów trzonowych popycha resztę zębów do przodu, powodując ich przesunięcie.

Większość badań nie wykazała związku, a co ważniejsze, zęby zmieniają się, nawet jeśli zęby mądrości są usuwane.

Jednym z sekretów zębów, o którym większość ludzi nie wie, jest to, że nasze zęby powinny się poruszać. Reagują na powtarzające się ciśnienie zgryzu, poruszając się powoli, aby dostosować się do ciśnienia.

Jeśli twój zgryz jest odpowiednio zrównoważony, siły te utrzymują zęby prosto, ponieważ pomaga to zrównoważyć nacisk gryzienia i żucia. Ale jeśli twój zgryz jest niezrównoważony, zęby mogą dryfować poza miejscem.

Jedną z najczęstszych sytuacji, w których się to pojawia , jest to, że otrzymałeś leczenie ortodontyczne, ale przestałeś nosić retainer. W takim przypadku zęby naturalnie powrócą do poprzedniego miejsca, czyli tam, gdzie naturalnie rozwinęły się w odpowiedzi na zgryz. Niektórzy ludzie mają niezrównoważony kęs przez całe życie. Jednym z najczęstszych źródeł problemów zgryzem jest uraz szczęki lub uraz kręgosłupa szyjnego.

Jeśli miałeś wypadek samochodowy lub motocyklowy, nawet taki, w którym nie uderzyłeś w szczękę, twoje dryfujące zęby mogą być z tym związane. Może to być widoczne tygodnie, miesiące, a nawet lata po wypadku.

Twoje złe nawyki mogą również powodować poruszanie się zębów. Jeśli, na przykład, masz tendencję do żucia przedmiotów nieżywnościowych, takich jak długopisy, ołówki lub paznokcie, może to spowodować niekorzystną siłę, która przesunie zęby z pozycji. Niewłaściwe użycie wykałaczek, takie jak zbyt mocne lub zbyt częste przyklejanie ich między zębami, może również powodować przesuwanie się zębów, tworząc luki.

Ponadto, jeśli prowadzisz stresujące życie, które powoduje zaciskanie lub zgrzytanie zębami, może to spowodować dryfowanie zębów. W takich przypadkach dentyści często zalecają używanie szyny relaksacyjnej na zęby.

O tym warto pamiętać:

  • Zgrzytanie zębami Szlifowanie jest procesem destrukcyjnym, który powoduje nadmierne zużycie zębów, a także może powodować uszkodzenie tkanek otaczających zęby. W przypadku zgrzytania zębami zabezpieczeniem przed jego skutkami może być szyna relaksacyjna na zęby.
  • Palenie jest ogólnie szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej i może przyczyniać się do chorób dziąseł, które prowadzą do ruchu zębów.

Autor

  • Pracuje jako doradczyni i konsultantka. Skupia się na rozwiązywaniu trudnych zagadnień biznesowych. W wolnym czasie jeździ rowerem oraz konno.