Start > Trzymaj formę
Trzymaj formę
Trzymaj formę 2014/2015

Informacje o programie

Hasło "Trzymaj formę" realizujemy cały rok poprzez zajęcia fakultatywne z wychowania - fizycznego, w których udział biorą kl. IV-VI pod kierunkiem p. Małgorzaty Strószczyk.

"Trzymamy formę" na różne sposoby. Najczęściej są to marsze trekkingowe w pobliskim lesie, które odbywają się niezależnie od pory roku. Lubimy również zajęcia na lodowisku miejskim. Ale tak naprawdę nasza forma wykuwa się podczas rajdów pieszych. W bieżącym roku szkolnym odbyliśmy ich kilka:

- osiedle Pogorzałe - Bernatka

- szlakiem naszego Patrona na osiedlu Dolna Kamienna

- szlakiem żółtym Dworzec PKP - Cmentarz Partyzancki Skarżysko - Książęce

- z Kakonina przez Łysicę do Nowej Słupi, a potem relaks na basenie w Starachowicach

- na piknik archeologiczny Rydno

- szlakiem naszego Patrona na Rejów.

Perełką wśród tych rajdów i odpowiedzią na to, czy trzymamy i mamy formę będzie udział (już kolejny raz) w Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Skarżyskie Towarzystwo Cyklistów, w którym do pokonania jest dystans 40 km. W rajdzie tym biorą też udział cykliści z klas młodszych, którzy dzielnie radzą sobie na trasie. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś nie dojechał na metę. Dużym sukcesem jest również to, że w rajdach chętnie biorą udział także rodzice.

MS

We wrześniu 2014 r. uczniowie klasy V i VI przystąpili do programu edukacyjnego "Trzymaj Formę!" współorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Skarżysku-Kamiennej. Program realizowano podczas zajęć obowiązkowych zarówno w czasie trwania zajęć lekcyjnych, jak i podczas zajęć fakultatywnych z wychowania fizycznego. Na realizację programu przeznaczono ok. 20 godzin lekcyjnych. Jednakże elementy programu były wprowadzone również w pozostałych klasach w formie gier i zabaw sportowych czy zajęć edukacyjnych.

Piątoklasiści własnoręcznie wykonali modele piramid żywienia pod czujnym okiem p. Doroty Kapusty (nauczyciela zajęć technicznych) i dzięki cennym zaleceniom żywieniowym Pani Dyrektor Renaty Bilskiej (nauczyciela przyrody).

piramida

Obliczenia tzw. BMI (Body Mass Index), czyli wskaźnika masy ciała, wykonali uczniowie klasy V i VI podczas lekcji matematyki z p. Moniką Huszno (nauczycielem matematyki).

mierzenie

obliczenia

Natomiast szóstoklasiści przygotowali pyszne sałatki warzywne zgodnie ze wskazówkami p. Anny Cukrowskiej (nauczyciela przyrody). Na zajęciach komputerowych piątoklasiści opracowali dzienne jadłospisy w edytorze tekstu i diagramy słupkowe składników występujących w danym produkcie.

Dzień Dziecka uczciliśmy we współpracy ze Skarżyskim Towarzystwem Cyklistów, które przygotowało dla nas fantastyczne nagrody za konkursy i zabawy sportowe. Relacja z tego wydarzenia została zamieszczona w lokalnej telewizji i na portalu internetowym.

STC

Zobacz całą galerię

O tym, jak ważna jest kondycja fizyczna przypomniał nam również p. o. Komendanta Straży Miejskiej w Skarżysku-Kamiennej młodszy inspektor p. Mariusz Matla w trakcie zajęć na Miasteczku Ruchu Drogowego.

Miasteczko Ruchu Drogowego·

W Dniu Samorządności Samorząd Uczniowski zaprezentował nam bardzo smaczne potrawy z owoców i warzyw koloru zielonego. Każdy miał okazję spróbować "zielonych pyszności".

Dzień Samorządności

Degustacja

Cudowny smak dyni i jej przetworów poznaliśmy podczas Święta Dyni zorganizowanego także przez SU pod czujnym okiem jego opiekuna - p. Kingi Bugajskiej.

Święto Dyni

Wspólna degustacja

Zobacz całą galerię

W czasie lekcji wychowawczych uczniowie poznali m.in. "Dziesięcioro przykazań zdrowotnych"i znaczenie poszczególnych witamin dla organizmu człowieka, a także otrzymali materiały informacyjne o programie w postaci uloteki biulotynów.

Broszury

Odbyły się zajęcia prowadzone przez pielęgniarkę szkolną na temat zdrowej żywności - "Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym".

Uczniowie stworzyli gazetki klasowe na temat zdrowej żywności, nawet w języku angielskim, przy współpracy z p. Agnieszką Nurzyńską (nauczycielem języka angielskiego).

Klasa V

Na świetlicy szkolnej stworzono punkt informacyjny dotyczący zdrowego odżywiania i kondycji fizycznej, wykonano szereg prac plastycznych związanych z tymi zagadnieniami.

Uczniowie klasy V opracowali film prozdrowotny promujący zdrowe odżywianie pod hasłem: "Korzystając ze zdrowej żywności tworzymy zdrowe dania", który został zgłoszony do konkursu współorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Skarżysku-Kamiennej. Scenariusz oraz pomysł filmu opracowała Agata Mysior. Przepis na sałatkę przygotowała Zuzanna Koselnik, natomiast rekwizyty i składniki posiłków przygotowali: Patryk Wiatr, Jakub Bugajski, Krzysztof Półtorak, Maciej Miądzel i Krzysztof Sasal. W role aktorów wcielili się: Beniamin Kasprzyk, Agata Mysior i Krzysztof Półtorak. Montażem zajął się Bartłomiej Herka, a filmowaniem Jakub Banaś wraz z opiekunem Moniką Huszno. Jak się okazało ta zabawna historyjka przypadła do gustu jury i film zdobył III miejsce w konkursie. W październiku dalszy ciąg zmagań.

ZAPRASZAMY NA FILM

Na terenie szkoły w widocznym miejscu umieszczono stosowny plakat. Informacje o realizowanym programie przekazano rodzicom podczas zebrań w poszczególnych klasach i za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Dziękujemy rodzicom za pomoc przy realizacji programu, przygotowanie materiałów do zajęć lekcyjnych czy aktywny udział w wyprawach i rajdach.

Program edukacyjny "Trzymaj Formę!" został pozytywnie odebrany przez uczniów i prowadzących zajęcia, jak również rodziców. Mamy nadzieję, że będzie on realizowany w kolejnym roku szkolnym.

MH